Banky spouštění odklad splátek hypoték
22. 03. 2020

Banky spouštění odklad splátek hypoték

Situace kolem koronaviru je v české republice vážná. Vláda a česká národní banka vydala doporučení, aby tuzemské banky začaly nabízet klientům odklad splátek hypoték a spotřebitelských úvěrů. První banky tedy začali zveřejňovat podmínky a možnosti, jak o to mohou klienti požádat.

Velké banky začaly jako první

Ve čtvrtek podrobná pravidla zveřejnila Moneta Money Bank, její klienti tak již mohou zažádat o odklad splácení svých hypoték, úvěrů nebo leasingů.¨

„Dokumenty o dočasném odkladu tří splátek jsou připraveny na našich webových stránkách. Moneta umožní odklad splátek všem našim klientům. Takto činíme s vědomím zodpovědnosti a nutnosti našim klientům proaktivně pomoci. Dopadem preventivních opatření budeme zřejmě poškozeni všichni,“ uvedl generální ředitel Tomáš Spurný.

Banka podle svého vyjádření odloží klientům tři měsíční splátky a adekvátně tak prodlouží splatnost úvěru, dohromady o čtyři měsíce.

Výše všech zbývajících anuitních splátek po odkladu zůstane nezměněna s výjimkou poslední splátky, jejíž výše se může lišit, uvedla banka ve svém prohlášení.

V případě, že je úvěr sjednán s pojištěním, je úvěr pojištěn i při odkladu splátek. Formuláře jsou ke stažení na webových stránkách banky a jsou platné pro všechny typy úvěrů. Banka zároveň hledá řešení pro odklady splátek na kreditních kartách i kontokorentech.

„Prosíme všechny žadatele, aby tyto formuláře zaslali do 10 dnů před datem splátky, od které bude chtít klient splácení odložit. Dokumenty mohou samozřejmě klienti vyplnit s bankéřem na pobočce,“ uvedla mluvčí skupiny Moneta Zuzana Filipová s tím, že banka se bude snažit zpracovat žádosti do pěti dnů od jejich obdržení.

Formuláře na webu zveřejnily už i Komerční banka, Sberbank či Raiffeisenbank, která vzápětí po zveřejnění obdržela zhruba 500 žádostí o odklad. Banky nicméně požadují po klientech doložení dokladů, že k odkladu mají opodstatněný důvod způsobený koronavirovou epidemií.

ČBA žádá o trpělivost

K aktuálnímu stavu příprav odkladů splátek v jednotlivých bankách se vyjádřila i  Česká bankovní asociace (ČBA), která  požádala klienty, kteří mají o odklad splátek zájem, o trpělivost.

„V rámci českého bankovnictví se jedná o bezprecedentní krok, který je nutné vyladit jednak uvnitř jednotlivých bank, tzn. nastavit procesy a systémy, jednak také s ČNB, aby tyto kroky a nastavení nebyly v rozporu se zákony a pravidly bankovního dohledu, který ČNB provádí,” uvedla ČBA ve svém prohlášení.

„Co se týče diskutované otázky zápisu do registru dlužníků, resp. negativního zápisu do tohoto registru – stále probíhají diskuze o tom, jak postup bank v této věci sjednotit. Bude-li přijato nějaké řešení, bude o tom ČBA informovat. Do té doby se v této věci musí klienti obrátit na svou banku, která jim úvěr poskytla,” dodala asociace.

 

Zdroj:www.novinky.cz

Petr Mikuláček
Autor: Petr Mikuláček

Práce finančního poradce jako životní styl.

Už od základní školy jsem věděl, že chci pracovat s penězi. Bohužel, rodiče ani škola mě pořádně nenaučili finanční gramotnosti a jak správně pracovat s penězi. Ve svých 19 letech jsem se rozhodl vše doučit a začít investovat. Použil jsem své úspory a část si půjčil. Jak to dopadlo? Přišel jsem i všechno.. Každé začátky jsou těžké, proto jsem to nevzdal a začal se ještě intenzivněji vzdělávat v oboru financí.

Prošel jsem si několika obchodními pozicemi, od prodejce úvěrů až po pobočkového pracovníka banky. Zjistil jsem, že žádná z těchto pozic není pro mě a víc mi vyhovuje individuální práce s klientem. Zakládám si na seriózním a upřímném jednání. Sám vím jaké to je, když člověku někdo lže a pak ho vědomě připraví o peníze. Mým klientům se snažím vyjít co nejvíc vstříc, vše s nimi pečlivě konzultuji a vytvářím pro ně co nejlepší finanční plán.

Zajímají Vás podrobnosti o mé práci? Potřebujete poradit, pomoct případně kvalitně nastavit vaše smlouvy? Jsem tu pro Vás, neváhejte mě kontaktovat.