Koronavirus útočí. důvod k panice nebo příležitost k investování?
04. 03. 2020

Koronavirus útočí. důvod k panice nebo příležitost k investování?

Světová ekonomika zažívá velmi divoké dny. Může za to šíření koronaviru po světě. Finanční trhy napříč celým světem zažily nejhorší týden od krize v roce 2008. Ve čtvrtek dokonce některé světové indexy a akcie odepsali za jeden den rekordní ztrátu. Máme důvod k panice nebo je třeba zachovat chladnou hlavu?

 

Dow Jones ( 30 amerických akciových firem) za týden ztráta přes 4000 dolarů což je více jak 14 procent

MSCI world (světový index akcií) za týden ztráta přes 37 dolarů což je více jak 11 procent

DAX (německé akciové firmy) odepsal 2000 dolarů za týden, což je více jak 15 procent ztráty

Apple akcie této celosvětové firmy poklesly o více jak 15 procent za týden

Amazon největší online obchod světa odepsal více jak 13 procent na svých akciích

 

Výčet indexů a firem by mohl být daleko a daleko větší. Prakticky všichni v minulém týdnu zaznamenávali obrovské ztráty. Začíná recese? Důvod k panice? Za mě drobná korekce. Nikdo neví ,jak se budou finanční trhy chovat v budoucnosti, ale dle mého názoru je to pouze příležitost nyní levně nakupovat. Mám k tomu i své důvody.

 

Obrovské nárůsty v loňském roce

Většina akcií a světových indexů v loňském roce zaznamenali rekordní hodnoty. Zhodnocení se pohybovalo v desítkách až stovkách procent. Při první příležitosti si tak mohou investoři vybírat své zisky, což je naprosto normální a má to vždy za následek korekci ceny. Koronavirus a nejistota se tedy jeví jako ideální příležitost k realizaci zisků z loňského roku.

Extrémní medializace koronaviru

Média a sociální sítě jsou velmi mocná zbraň. V dnešní době je možné informaci v rámci celého světa rozšířit za několik minut. Kolem virusu koluje velké množství zpráv, často i dezinformací. Drobní investoři panikaří a uzavírají své investice v době sílící nejistoty. Kladu si otázku, jestli tento zmatek a panika dokonce některým velkým hráčům na trhu nevyhovuje. Jasně že! Rozhýbají ceny, drobní investoři utečou a později nakoupí levně znovu a ceny se dostanou zpět. Jsou to jen mé názory a spekulace. Doporučuji každému, aby se nad tím zamyslel a rozhodoval se dle vlastního uvážení.

 

Lidé co investují pravidelně například do podílových fondů situaci nemusí řešit vůbec. Momentálně budou své podíly levněji nakupovat a v budoucnu při návratu cen na původní hodnoty jen a jen vydělají. Jednorázové investice mají momentálně lepší vstupní ceny. Otázka, jak dlouho trhy ještě budou padat a vyprodávat se. Prostor k dalšímu pádu tam stále je. Mé doporučení je zachovat chladnou hlavu, zachovat investiční horizont a případné volné peníze investovat v období výprodejů. Každý krok konzultujte se svým finančním poradcem.

Petr Mikuláček
Autor: Petr Mikuláček

Práce finančního poradce jako životní styl.

Už od základní školy jsem věděl, že chci pracovat s penězi. Bohužel, rodiče ani škola mě pořádně nenaučili finanční gramotnosti a jak správně pracovat s penězi. Ve svých 19 letech jsem se rozhodl vše doučit a začít investovat. Použil jsem své úspory a část si půjčil. Jak to dopadlo? Přišel jsem i všechno.. Každé začátky jsou těžké, proto jsem to nevzdal a začal se ještě intenzivněji vzdělávat v oboru financí.

Prošel jsem si několika obchodními pozicemi, od prodejce úvěrů až po pobočkového pracovníka banky. Zjistil jsem, že žádná z těchto pozic není pro mě a víc mi vyhovuje individuální práce s klientem. Zakládám si na seriózním a upřímném jednání. Sám vím jaké to je, když člověku někdo lže a pak ho vědomě připraví o peníze. Mým klientům se snažím vyjít co nejvíc vstříc, vše s nimi pečlivě konzultuji a vytvářím pro ně co nejlepší finanční plán.

Zajímají Vás podrobnosti o mé práci? Potřebujete poradit, pomoct případně kvalitně nastavit vaše smlouvy? Jsem tu pro Vás, neváhejte mě kontaktovat.